Зміни в правилах прописки

Немає коментарів| 15:16|

Кабінет міністрів України суттєво ускладнив життя власникам іпотечного житла.  Урядовці затвердили постанову №481 від 27.05.2020 року якою змінюються Правила реєстрації місця проживання.  23.06.2020 року зазначена Постанова набула чинності.
Відтепер, реєструвати місце проживання в іпотечному житлі без згоди на це іпотекодержателя, тобто банка заборонено.
Такі зміни скоріш за все мотивовані тим, що дана обставина значно спростить звернення за стягненням на іпотечну нерухомість, тобто банкам стане простіше стягувати майно, яке не обтяжене зареєстрованими мешканцями.
На нашу думку ця норма є суперечливою та призведе до правових колізій і звісно збільшення проблем звичайним українцям.
Складається така досить цікава ситуація, оскільки житло в іпотеці належить саме вам. Саме ви як власник, маєте право користуватися та володіти даним майном на свій розсуд, проживати разом із членами своєї родини або здавати в оренду, не маючи лише права розпоряджатися (відчуджувати-продавати, дарувати) його іншим особам.
Але, якщо ви власник житла, яке знаходиться у іпотеці, маєте намір зареєструвати своє або ваших членів сім’ї місце проживання за адресою іпотечного майна, то без письмової згоди банку це стало неможливим. Відтепер вам, перш ніж звернутись до органів реєстрації місця проживання, необхідно звернутись до банку для отримання письмової згоди
Між тим, правила не містять, а ні фірми такої згоди, а  ні строку її  видачі, а ні умов надання чи відмови в її наданні. Отже, банк може формально відмовити лише за відсутності правового регулювання надання такої згоди.
Таким чином, фактично іпотекодерджателю надано можливість на висланий розсуд застосовувати чи не застосовувати цю норму. Без жодної відповідальності. Без можливості оскаржити відмову.
Вірогідніше за все банк вам відмовить у такому дозволі, керуючись своїми власними інтересами.  При цьому ви можете стати заручником цієї ситуації не тільки з огляду на упередженість банку, а і неврегульованість цього питання взагалі.
Крім того, нагадуємо про приписи  ст. 197 Кодексу України про адміністративні порушення яке передбачає накладення штрафу за проживання без реєстрації місця проживання.  Хоча і санкція за таке порушення на сьогодні є мінімальною  – від 17 до 51 грн. штрафу, її накладення з підстав правової невизначеності є неприпустимим.
Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» гарантуючи Громадянам України свободу пересування та вільний вибір місця проживання на території України, одночасно зобов’язує зареєструвати своє місце проживання протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання.
Отже, не отримавши згоди на реєстрацію місця проживання в іпотечному житлі і не маючи іншої реєстрації місця проживання ви не бажаючи цього станете порушником.
Більш того у вас народжується довгоочікувана дитина.
Відповідно до ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання дітей до 14 років визначено за місце проживання батьків. Правила містять норму, що Державна реєстрація місця проживання новонародженої дитини відповідно до Порядку надання комплексної послуги “єМалятко”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. N 691 “Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини”, здійснюється виключно на підставі відомостей, отриманих в порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром актів цивільного стану громадян.
Але ж за якою адресою буде зареєстрована Ваша дитина, якщо Ви внаслідок внесених у Правила змін, самі не маєте місця реєстрації.  Отже автоматична реєстрація місця проживання вашої дитини стала декларативною нормою.
Попри це, ви змушені звернутися до банку, з яким у вас укладено договір, за дозволом  зареєструвати місце проживання вашої дитини у вашій же квартирі, де мешкаєте ви.  І це є вашим обов’язком передбаченим п. 5 Правил реєстрації місця проживання, яка передбачає обов’язків батьків зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.
І знову реєстрація за місцем проживання залежить від волі Банку. Як вам така перспектива?
Зміни, внесені Кабінетом міністрів України суперечать  як мінімум двом статтям нормативно-правових актів вищої сили, а саме-ст.41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу України, які встановлюють, що право приватної власності являється непорушним та ніхто не може бути протиправно позбавленим цього права або обмежений  в його здійсненні.
Як ви бачите, зміни в Правила реєстрації місця проживання суттєво суперечать нормативним актам вищої юридичної сили, тому тим, хто зіткнеться з відмовою зареєструвати місце проживання без дозволу банка, можемо лише рекомендувати оскаржувати таку відмову у судовому порядку.

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *